contact@tabletennisscores.com

English Srpski

FIVE BLX

1 X $55.00

FIVE BLX

1 X $125.00

Total: $180.00

Go to cart Checkout

1. Bundesliga Damen Bund 2020/21

Standings

  Team PL W L D + - +-  
1. TSV 1909 Langstadt 6 4 1 1 32 16 16 9
2. SV DJK Kolbermoor 5 3 1 1 23 17 6 7
3. TSV Schwabhausen 5 2 1 2 21 19 2 6
4. SV Böblingen 6 3 3 0 20 28 -8 6
5. ESV Weil 5 2 3 0 19 21 -2 4
6. ttc berlin eastside 3 0 1 2 11 13 -2 2
7. TTG Bingen/Münster-Sarmsheim 4 0 4 0 10 22 -12 0
8. TuS Bad Driburg 0 0 0 0 0 0 0 0

Results

Round 1
2020-09-05 14:00
ttc berlin eastside TSV Schwabhausen   4:4
Nina Mittelham Mercedesz Nagyvaradi 0:11 0:11 0:11 0 :3
Britt Eerland Mateja Jeger 11:7 7:11 11:5 11:4 3 :1
Jessica Göbel Orsolya Feher 11:8 9:11 9:11 11:8 11:6 3 :2
Irina Palina Alina Nikitchanka 9:11 10:12 1:11 0 :3
Nina Mittelham Mateja Jeger 0:11 0:11 0:11 0 :3
Britt Eerland Mercedesz Nagyvaradi 11:6 9:11 11:5 9:11 11:9 3 :2
Jessica Göbel Alina Nikitchanka 12:14 11:5 11:4 9:11 11:6 3 :2
Irina Palina Orsolya Feher 3:11 11:8 9:11 11:8 8:11 2 :3

Round 1
2020-10-04 14:00
TSV 1909 Langstadt ESV Weil   6:2
Petrissa Solja Polina Trifonova 11:6 11:8 9:11 8:11 11:8 3 :2
Dina Meshref Ievgeniia Sozoniuk 11:6 11:9 11:6 3 :0
Tanja Krämer Sophia Klee 9:11 13:11 12:10 11:4 3 :1
Franziska Schreiner Izabela Lupulesku 10:12 4:11 11:9 11:7 11:9 3 :2
Petrissa Solja Ievgeniia Sozoniuk 11:7 11:5 11:7 3 :0
Dina Meshref Polina Trifonova 8:11 9:11 12:10 9:11 1 :3
Tanja Krämer Izabela Lupulesku 9:11 11:4 11:8 6:11 9:11 2 :3
Franziska Schreiner Sophia Klee 12:14 11:6 11:7 11:7 3 :1

Round 1
2020-10-11 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsheim SV DJK Kolbermoor   2:6
Chantal Mantz Yuan Wan 4:11 12:10 11:6 11:3 3 :1
Giorgia Piccolin Kristin Lang 9:11 8:11 5:11 0 :3
Katerina Tomanovska Laura Tiefenbrunner 11:5 7:11 9:11 11:9 9:11 2 :3
nicht anwesend/angetreten Svetlana Ganina 0:11 0:11 0:11 0 :3
Chantal Mantz Kristin Lang 7:11 5:11 6:11 0 :3
Giorgia Piccolin Yuan Wan 9:11 11:6 11:7 11:0 3 :1
Katerina Tomanovska Svetlana Ganina 3:11 11:9 3:11 7:11 1 :3
nicht anwesend/angetreten Laura Tiefenbrunner 0:11 0:11 0:11 0 :3


Round 2
2020-10-11 14:00
TSV 1909 Langstadt ttc berlin eastside   4:4
Petrissa Solja Nina Mittelham 11:8 17:19 11:8 7:11 11:5 3 :2
Dina Meshref Xiaona Shan 3:11 4:11 4:11 0 :3
Tanja Krämer Jessica Göbel 14:16 11:5 12:10 11:8 3 :1
Franziska Schreiner Britt Eerland 5:11 10:12 11:8 6:11 1 :3
Petrissa Solja Xiaona Shan 4:11 9:11 11:9 6:11 1 :3
Dina Meshref Nina Mittelham 6:11 8:11 15:13 11:6 11:4 3 :2
Tanja Krämer Britt Eerland 8:11 12:10 3:11 6:11 1 :3
Franziska Schreiner Jessica Göbel 12:10 11:7 10:12 11:3 3 :1

Round 2
2020-10-17 15:30
ttc berlin eastside SV DJK Kolbermoor   -:-

Round 2
2020-10-18 13:00
ttc berlin eastside TTG Bingen/Münster-Sarmsheim   -:-


Round 3
2020-10-18 14:00
ESV Weil SV Böblingen   3:5
Ievgeniia Sozoniuk Mitsuki Yoshida 12:10 11:6 8:11 11:9 3 :1
Polina Trifonova Qianhong Gotsch 7:11 10:12 6:11 0 :3
Izabela Lupulesku Alexandra Kaufmann 11:3 11:4 11:7 3 :0
Sophia Klee Annett Kaufmann 5:11 7:11 4:11 0 :3
Ievgeniia Sozoniuk Qianhong Gotsch 9:11 11:7 11:9 9:11 6:11 2 :3
Polina Trifonova Mitsuki Yoshida 15:13 11:5 4:11 5:11 6:11 2 :3
Izabela Lupulesku Annett Kaufmann 14:16 12:10 10:12 9:11 1 :3
Sophia Klee Alexandra Kaufmann 11:7 7:11 11:8 11:3 3 :1

Round 3
2020-10-25 10:30
SV Böblingen TTG Bingen/Münster-Sarmsheim   5:3
Qianhong Gotsch Giorgia Piccolin 11:3 11:5 11:1 3 :0
Mitsuki Yoshida Chantal Mantz 4:11 7:11 6:11 0 :3
Annett Kaufmann Mallika Bhandarkar 4:11 12:10 12:10 11:5 3 :1
Alexandra Kaufmann Katerina Tomanovska 7:11 11:9 11:6 6:11 3:11 2 :3
Qianhong Gotsch Chantal Mantz 11:6 12:10 11:4 3 :0
Mitsuki Yoshida Giorgia Piccolin 4:11 11:4 11:5 6:11 11:7 3 :2
Annett Kaufmann Katerina Tomanovska 11:4 11:6 11:7 3 :0
Alexandra Kaufmann Mallika Bhandarkar 11:9 7:11 10:12 9:11 1 :3

Round 3
2020-11-07 14:00
TSV Schwabhausen ESV Weil   5:3
Sabine Winter Polina Trifonova 11:4 11:5 11:3 3 :0
Mateja Jeger Ievgeniia Sozoniuk 11:6 11:6 11:13 9:11 11:3 3 :2
Alina Nikitchanka Sophia Klee 11:8 8:11 6:11 13:11 11:5 3 :2
Christina Feierabend Izabela Lupulesku 11:9 12:14 5:11 15:17 1 :3
Sabine Winter Ievgeniia Sozoniuk 9:11 11:2 14:12 11:1 3 :1
Mateja Jeger Polina Trifonova 11:9 7:11 11:7 6:11 10:12 2 :3
Alina Nikitchanka Izabela Lupulesku 5:11 12:10 6:11 11:13 1 :3
Christina Feierabend Sophia Klee 11:8 15:13 3:11 7:11 11:8 3 :2


Round 4
2020-11-08 14:00
SV DJK Kolbermoor ESV Weil   2:6
Yuan Wan Polina Trifonova 11:7 8:11 6:11 6:11 1 :3
Svetlana Ganina Ievgeniia Sozoniuk 6:11 7:11 8:11 0 :3
Anastasia Bondareva Vivien Scholz 11:7 12:14 8:11 9:11 1 :3
Laura Tiefenbrunner Sophia Klee 11:8 11:5 9:11 8:11 9:11 2 :3
Yuan Wan Ievgeniia Sozoniuk 3:11 12:10 6:11 11:3 11:7 3 :2
Svetlana Ganina Polina Trifonova 11:8 11:5 11:8 3 :0
Anastasia Bondareva Sophia Klee 11:9 8:11 8:11 11:8 8:11 2 :3
Laura Tiefenbrunner Vivien Scholz 8:11 9:11 7:11 0 :3

Round 4
2020-11-22 13:00
SV Böblingen ttc berlin eastside   5:3
Qianhong Gotsch Britt Eerland 9:11 11:7 9:11 11:9 11:8 3 :2
Yanhua Yang-Xu Nina Mittelham 0:11 0:11 0:11 0 :3
Mitsuki Yoshida Irina Palina 11:4 9:11 12:10 10:12 11:7 3 :2
Annett Kaufmann Jessica Göbel 11:6 11:6 11:8 3 :0
Qianhong Gotsch Nina Mittelham 9:11 8:11 6:11 0 :3
Yanhua Yang-Xu Britt Eerland 0:11 0:11 0:11 0 :3
Mitsuki Yoshida Jessica Göbel 10:12 11:6 11:5 6:11 15:13 3 :2
Annett Kaufmann Irina Palina 11:6 11:6 11:4 3 :0

Round 4
2020-11-22 14:00
SV DJK Kolbermoor TSV Schwabhausen   4:4
Yuan Wan Mateja Jeger 11:5 11:5 11:8 3 :0
Svetlana Ganina Sabine Winter 10:12 7:11 6:11 0 :3
Anastasia Bondareva Orsolya Feher 7:11 12:10 2:11 11:5 12:14 2 :3
Laura Tiefenbrunner Alina Nikitchanka 11:7 11:6 13:11 3 :0
Yuan Wan Sabine Winter 7:11 6:11 11:3 7:11 1 :3
Svetlana Ganina Mateja Jeger 11:6 14:12 11:9 3 :0
Anastasia Bondareva Alina Nikitchanka 11:7 12:10 5:11 9:11 6:11 2 :3
Laura Tiefenbrunner Orsolya Feher 5:11 11:6 11:7 11:6 3 :1


Round 5
2020-12-06 14:00
TSV Schwabhausen SV Böblingen   6:2
Sabine Winter Mitsuki Yoshida 11:7 11:5 11:5 3 :0
Mateja Jeger Qianhong Gotsch 11:8 6:11 9:11 8:11 1 :3
Alina Nikitchanka Alexandra Kaufmann 11:2 11:3 7:11 11:8 3 :1
Orsolya Feher Annett Kaufmann 9:11 11:7 7:11 5:11 1 :3
Sabine Winter Qianhong Gotsch 11:5 8:11 11:9 11:9 3 :1
Mateja Jeger Mitsuki Yoshida 11:8 11:8 11:4 3 :0
Alina Nikitchanka Annett Kaufmann 11:7 5:11 11:8 11:4 3 :1
Orsolya Feher Alexandra Kaufmann 11:1 11:5 11:9 3 :0

Round 5
2020-12-06 14:00
SV DJK Kolbermoor TSV 1909 Langstadt   5:3
Kristin Lang Dina Meshref 8:11 5:11 11:5 11:13 1 :3
Yuan Wan Petrissa Solja 9:11 14:12 17:15 11:7 3 :1
Svetlana Ganina Franziska Schreiner 9:11 11:6 11:5 11:4 3 :1
Laura Tiefenbrunner Tanja Krämer 6:11 10:12 10:12 0 :3
Kristin Lang Petrissa Solja 9:11 8:11 11:7 11:9 11:3 3 :2
Yuan Wan Dina Meshref 7:11 11:7 11:9 11:6 3 :1
Svetlana Ganina Tanja Krämer 9:11 11:6 11:3 11:7 3 :1
Laura Tiefenbrunner Franziska Schreiner 11:6 11:13 9:11 11:13 1 :3

Round 5
2020-12-12 14:00
TSV Schwabhausen TSV 1909 Langstadt   2:6
Sabine Winter Dina Meshref 7:11 11:6 11:6 11:5 3 :1
Mateja Jeger Petrissa Solja 6:11 11:8 11:13 8:11 1 :3
Alina Nikitchanka Franziska Schreiner 12:10 9:11 8:11 6:11 1 :3
Orsolya Feher Tanja Krämer 5:11 12:10 12:14 11:7 7:11 2 :3
Sabine Winter Petrissa Solja 9:11 11:8 11:7 11:9 3 :1
Mateja Jeger Dina Meshref 11:6 5:11 5:11 2:11 1 :3
Alina Nikitchanka Tanja Krämer 9:11 8:11 6:11 0 :3
Orsolya Feher Franziska Schreiner 12:10 9:11 12:14 2:11 1 :3


Round 6
2020-12-12 14:00
ESV Weil TTG Bingen/Münster-Sarmsheim   5:3
Ievgeniia Sozoniuk Giorgia Piccolin 11:3 9:11 7:11 5:11 1 :3
Polina Trifonova Chantal Mantz 9:11 12:10 8:11 11:4 15:13 3 :2
Sophia Klee nicht anwesend/angetreten 11:0 11:0 11:0 3 :0
Vivien Scholz Katerina Tomanovska 11:13 11:6 11:9 11:8 3 :1
Ievgeniia Sozoniuk Chantal Mantz 8:11 7:11 11:8 11:3 3:11 2 :3
Polina Trifonova Giorgia Piccolin 11:5 11:5 11:2 3 :0
Sophia Klee Katerina Tomanovska 11:13 11:7 11:8 8:11 5:11 2 :3
Vivien Scholz nicht anwesend/angetreten 11:0 11:0 11:0 3 :0

Round 6
2020-12-13 10:30
SV Böblingen SV DJK Kolbermoor   2:6
Qianhong Gotsch Yuan Wan 14:16 11:4 13:11 11:6 3 :1
Mitsuki Yoshida Kristin Lang 11:13 7:11 7:11 0 :3
Annett Kaufmann Anastasia Bondareva 9:11 5:11 11:5 11:7 9:11 2 :3
Alexandra Kaufmann Svetlana Ganina 11:9 6:11 8:11 6:11 1 :3
Qianhong Gotsch Kristin Lang 9:11 5:11 5:11 0 :3
Mitsuki Yoshida Yuan Wan 4:11 7:11 3:11 0 :3
Annett Kaufmann Svetlana Ganina 11:3 11:7 12:10 3 :0
Alexandra Kaufmann Anastasia Bondareva 11:9 6:11 3:11 13:15 1 :3

Round 6
2020-12-13 14:00
ESV Weil ttc berlin eastside   -:-


Round 7
2020-12-13 14:00
TSV 1909 Langstadt TTG Bingen/Münster-Sarmsheim   6:2
Petrissa Solja Giorgia Piccolin 11:8 12:10 11:9 3 :0
Dina Meshref Chantal Mantz 13:15 14:12 10:12 6:11 1 :3
Tanja Krämer nicht anwesend/angetreten 11:0 11:0 11:0 3 :0
Franziska Schreiner Katerina Tomanovska 8:11 11:6 14:16 11:8 11:6 3 :2
Petrissa Solja Chantal Mantz 9:11 11:5 4:11 7:11 1 :3
Dina Meshref Giorgia Piccolin 11:8 1:11 12:10 4:11 11:8 3 :2
Tanja Krämer Katerina Tomanovska 13:11 11:6 9:11 4:11 11:6 3 :2
Franziska Schreiner nicht anwesend/angetreten 11:0 11:0 11:0 3 :0

Round 7
2020-12-19 13:30
TSV 1909 Langstadt SV Böblingen   7:1
Petrissa Solja Mitsuki Yoshida 11:8 11:5 11:3 3 :0
Dina Meshref Yanhua Yang-Xu 11:0 11:0 11:0 3 :0
Tanja Krämer Alexandra Kaufmann 11:8 11:7 11:7 3 :0
Franziska Schreiner Annett Kaufmann 11:5 5:11 11:5 1:11 11:8 3 :2
Petrissa Solja Yanhua Yang-Xu 11:0 11:0 11:0 3 :0
Dina Meshref Mitsuki Yoshida 9:11 9:11 6:11 0 :3
Tanja Krämer Annett Kaufmann 11:1 11:4 11:8 3 :0
Franziska Schreiner Alexandra Kaufmann 11:9 8:11 11:3 11:8 3 :1

Round 7
2020-12-20 14:00
TTG Bingen/Münster-Sarmsheim TSV Schwabhausen   -:-

Teams & Players

Teams Players
SV Böblingen QIANHONG Gotsch , YANHUA Yang-Xu , MITSUKI Yoshida , ANNETT Kaufmann , ROSALIA Behringer , NICOLE Struse , ALEXANDRA Kaufmann
TSV 1909 Langstadt PETRISSA Solja , HSIEN-TZU Cheng , DINA Meshref , TANJA Krämer , YUNLI Schreiner , FRANZISKA Schreiner
TSV Schwabhausen SABINE Winter , CRYSTAL Wang , MATEJA Jeger , MERCEDESZ Nagyvaradi , ALINA Nikitchanka , ORSOLYA Feher , CHRISTINA Feierabend
SV DJK Kolbermoor FU Yu , KRISTIN Lang , LILY Zhang , YUAN Wan , SVETLANA Ganina , LAURA Tiefenbrunner
ttc berlin eastside XIAONA Shan , NINA Mittelham , BRITT Eerland , YANA Tie , JESSICA Göbel , IRINA Palina
ESV Weil IEVGENIIA Sozoniuk , POLINA Trifonova , IZABELA Lupulesku , SOPHIA Klee , VIVIEN Scholz
TTG Bingen/Münster-Sarmsheim AMY Wang , CHANTAL Mantz , NADEZHDA Bogdanova , GIORGIA Piccolin , KATERINA Tomanovska , MALLIKA Bhandarkar
TuS Bad Driburg

Latest Tweets by ittfworld